Bакуленко Ю.В. & Лебець Н.В. (2023). ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД ДОРОСЛИХ ІЗ РОЗЛАДАМИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРА, ЯКІ ПЕРЕЖИВАЮТЬ ТРИВОГУ ТА ДЕПРЕСІЮ. [PSYCHOLOGICAL SUPPORT FOR ADULTS WITH AUTISM SPECTRUM DISORDER EXPERIENCING ANXIETY AND DEPRESSION]. Габітус, 56, 48. https://doi.org/10.32782/2663-5208.2023.56.48
У статті досліджується важлива для сучасної клінічної психології проблематика – проблема прояву тривоги та депресії у осіб з розладами аутистичного спектра та психологічного супроводу такої категорії осіб у разі зазначених станів. Підкреслено схильність осіб з розладами аутистичного спектра до супутніх порушень та захворювань, вказано про підвищений ризик тривоги та депресії у осіб з розладами аутистичного спектра. Зазначена важлива роль особливостей психіки осіб з аутизмом, які впливають на прояви депресії та тривоги у цієї категорії населення та особливості психотерапії депресії та тривоги у разі аутизму. Проаналізовано наукові джерела щодо ефективних та емпірично доведених психологічних втручань для дорослих осіб з аутизмом, які переживають тривогу та депресію.
Mетою статті є висвітлення теоретичних аспектів досліджень психологічних втручань для осіб з аутизмом, які переживають тривогу та депресію в контексті когнітивно-поведінкової терапії, терапії прийняття та відповідальності та керованої самодопомоги. Методи, які були використані, – аналіз, синтез, порівняння й узагальнення психологічної літератури із зазначеної проблематики.
Висновки. Спираючись на аналіз сучасних наукових досліджень, було висвітлено особливості надання психологічного супроводу особам із РАС, які переживають тривогу та депресію. Було підкреслено, що такий напрям дослідження не досить представлений у вітчизняній науці. Відзначено перешкоди та проблеми, які продовжують існувати у наданні послуг психологічного супроводу для дорослих осіб із РАС, які їх потребують. Розглянуто основний психодіагностичний інструментарій для визначення рівнів депресії та тривоги у осіб із РАС. Зазначено, що адаптована КПТ, АСТ і керована самодопомога є ефективно доведеними методами психологічного супроводу осіб із РАС. Підкреслено необхідність подальших наукових пошуків ефективних терапевтичних втручань, щоб забезпечити особам із РАС доступний та якісний психологічний супровід у разі депресії та тривоги. Бракує вітчизняного психодіагностичного інструментарію, адаптованого до потреб осіб з аутизмом, та клінічних протоколів, заснованих на доказах для цієї категорії населення, щоб покращити послуги надання психологічного супроводу дорослих осіб з аутизмом, які переживають тривогу і депресію.